Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Dilek Doğu bu kez Öküz'ü yorumladı

Haz 10, 2017
DiziGazete.com için dizi yorumları kaleme alan Dilek Doğu bu kez Öküz adlı oyunu izledi, yorumladı.
 
İşte Dilek Doğu'nun Öküz oyunu izlenimleri...
 
Bugün Günlerden Tiyatro
 
İlk önce yazıma başlarken bugüne sadece dizi yorumları yaptığım için  sürçü lisan edersem affola.
 
Oküz adlı oyunumuz İngiliz yazar Mike Bartlett tarafından yazılan orijinal adı ’’Bull’’olan pek çok ödülü bulunan oyun; bir işyerindeki çalışanları yıldırma ve onlara yapılan psikolojik şiddeti anlatıyor.
Bugünde  günlük hayatımıza işleyen, bizleri ele geçiren, zorlayan ya da zorbalaştıran bir mobbing hikâyesi.
 
Üç çalışandan birisi bugün toplantıdan sonra  işten kovulacak. Patronun gelmesini beklerken, ikisi diğerini öfke noktasına sürüklemek için hiçbir fırsatı kaçırmıyorlar. Gelin bu üç çalışanımızı biraz anlatalım sizlere.
Tony: Başarılı aktif  savunmacı, sportif havalı bir o kadarda ukala  ama çok tedbirli. Isobel ile beraber olmak için fırsat kollayan ama amacına ulaşamayan bir çalışan.
 
Isobel: Çocukluğunda babası tarafından istismar edilen fakat seksiliğini karşındakinin kendisini kötü  hissetmesi için kullanmaktan çekinmeyen  profesyonel birisi.
 
Thomas: Yapılacak her harekette kendini son derece savunmasız hisseden ama bir o kadar da içine kapanık ve çok duygusal  bir çalışan.
Carter: Kurumsal değerleri kendi içini yansıtan bir patron.

Oyun bu dört kişi arasında geçiyor. Aslında genel olarak sadece çalışanlar arasında geçer. ’ Çalışanın bir olup diğerini işten attırma hikayesi. Sonunda işten atılan kim olur yazmayalım sürpriz olsun. Oyunumuz halen sahnede gitmek isteyenlerin hevesi kırılmasın. Oyunumuzla, ilgili birkaç fikrimize  gelince:

Thomas (Hakan Karsak) karakterini ben şahsen çok sevdim. Her ne kadar içine kapanık birisi gibi dursa da aslında işinde son derece başarılı dürüst ve öz verili bir çalışan. Oyunun hemen başında ilk dakikalarda sanatçımızın kendisini müziğin ritmine kaptırarak, dans etmesi çok güzeldi. Ama ilk dans etmeye başladığı anda bir an  EDHO karakteri enişte geldi gözümün önüne ve kendimi tutamayarak gülümsedim. Enişte karakteri ve dans . İşte dedim o anda gerçek  sanatçı budur. Aynı anda  hem dizi hem oyun ve farklı karakterleri başarı ile canlandırmak çok zor olsa gerek. Sizi ve nezdinizde tüm arkadaşlarınızı yürekten tebrik  ediyorum. Emeklerinize yüreğinize sağlık.

Gün içinde iş hayatında yaşadığımız tüm gerçekleri sahnede izlemek hem keyif verici hem düşündürücü oldu. Aslında bunlar işyerimizde hepimizin yaşadığı olaylar yani öle pek de şaşkınlık yaşamayın oyunda .Günümüz gerçeklerini harika bir şekilde sahnelenip başarı ile canlandırıldığını izleyeceksiniz izlerken de düşüneceksiniz. Ertesi gün işe gittiğinizde ortama bakıp çalışma arkadaşlarınıza bakıp uzun uzun düşünecekesiniz. Hem gülümseyecek hem acaba mı diyeceksiniz.
Isobel karakterini canlandıran  İpek Erdem’i sahnede ilk  kez izleme şansım oldu son derece özgüveni var kendisine ilerleyen  sanat hayatında başarılar diliyoruz.
 
Tony  (Kanpolat Görkem Aslan) onu anlatmaya fazla da gerek yok o zaten kendini alatıyor. Poyraz Karayel’de hayat verdiği Sefer sonrasında ise Hayat Bazen Tatlıdır dizisinde canlandırdığı Cerrah karakteri ile başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor. Anlaşılan o ki tiyatro sahnesinde de bu alanda ne kadar başarılı olduğunu ispatladı.

Carter (Bülent Düzgünoğlu) ise usta oyuncularımızdan  şu anda da ekranlarımızda severek izlediğimiz Adı Efsane dizimizde kötü bir karakteri canlandırsa da oda başarılı sanatçılarımızdan.
Hepsini hem ekranda hem de sahnede izlemekten büyük keyif alıyorum. Tek tek bütün sanatçılarımızı tebrik ediyorum. Ayrıca oyun başında yanımıza gelerek bizler ile tanışarak samimiyetini esirgemeyen sayın  koordinatörümüz Gizem Ertürk’e ayrıca teşekkür ederim. Sizin gibi cana yakın tatlı bir hanımefendi ile tanışmak gerçekten çok güzeldi. Oyun başında ve de sonunda bizden sıcak sohbetini esirgemeyen ve de yeni sezonda bir röportaj sözünü aldığımız Hakan Karsak‘a sonsuz teşekkürlerimi tekrar iletiyorum. Bizleri kızı Jilda Deniz ile de tanıştırarak hoş sohbetimize katılmasını sağladığı için sana da teşekkür ederiz Jilda.

Şimdi sezon başlamasını ve röportajı beklemekten başka yapacak bir şeyimiz kalmamış gözüküyor. Bizler şimdiden röportaj için sorularımızı hazırlıyoruz. O zamana kadar şimdilik bizlerden bu kadar. Yeni diziler yeni yorumlarda buluşmak üzere derken kendinize iyi bakın sevgi ile kalın diyoruz.