Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Ünlü oyuncular Altın Elma 2016 - 16. Frankfurt Türk Film Festivali'nde!

Eyl 26, 2016

Düzenli olarak her yıl gerçekleştirilen Altın Elma 2016 -Frankfurt Türk Film Festivali’nin 16.’ıncısında geriye sayım başladı. Festival 30 Ekim-5 Kasım 2016 tarihleri arasında Almanya’nın Frankfurt kentinde Uluslararası katılımla gerçekleştirilecek. Festival kapsamında kısa film kategorisinde ilk 10 belli olurken, Uzun metraj dalında Türkiye Jürisi sonuçları da açıklandı. Karaköy Marjo Restoran'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, Festivalin bu yılki temasını “Emek Dünyası” olarak belirlediklerini dile getirdi. 50 civarında uzun, kısa ve belgesel filmlerden oluşan Festival programında, toplam 40 yakın gösterim yapılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Frankfurt Belediyesinin himayesinde gerçekleştirilecek olan Festivalde Onur ödülleri Güngör Bayrak, Murat Soydan ve Talat Bulut’a verilirken, 2015 yılında kaybettiğimiz değerli sanatçı Zeki Alasya Vefa ödülü ile anılacak. Seyirci ödülünü ise ( En çok izlenen film) yönetmenliğini Emre Budak’ın üstlendiği Çinçin Bağları filmi aldı.

Sunuculuğu Yetkin Dikinciler, Korhan Abay ile Almanya’dan Oyuncu Sıla Şahin ve Nadide Kepçe yapıyor…

Açılış gecesi sunuculuğunu ünlü oyuncu Yetkin Dikinciler’in yapacağı Festivalin kapanış sunucusu ise yılların tecrübeli sunucu-oyuncu ve yönetmeni Korhan Abay olacak. Ayrıca Almanya’da oyunculuk yapan Sıla Şahin ve Nadide Kepçe’de Festivalin diğer günlerinde ki sunuculukları üstleniyorlar. .

Festival kapsamında, "Kısa Film Yarışması" ve "Alman Sinemacılar Gözünden Türk Filmleri" yarışmaları düzenlenecek. Yarışmaların "Kısa Film Jürisi"nde Prof. Dr. Selma Köksal Çekiç, Arda Erdikmen, Cem Başeskioğlu, Fırat Sayıcı, Gamze İlkılınç ve Mehmet Erduğan, "Uzun Film Jürisi"nde ise Hale Soygazi, İsmail Güneş, Özgür Şeyben, Oya Doğan, Banu Bozdemir , Nurdan Sever ve Juri başkanı olarak Eski Devlet bakanı Yüksel Yalova yer alıyor.

Festivalin Sosyal sorumluluk projeleri ”Festival okullarda” ve “Festival hapishanede”!

“ İnsanlar sanatı ne kadar destekliyorsa o kadar sağlıklı bir demokrasisi vardır demektir. İnsanların özgür düşüncesi, karşı tarafın sanat üzerinden düşüncelerini aktarması halkların yakınlaşması demektir, empati kurmak demektir, olup bitenlerin bilincinde olmak demektir. Ancak bilinçli insan, gerçek demokrasiye sahip çıkabilir ve sorumluluğunu yerine getirebilir, yani bu da barış içinde birlikte yaşabilmek demektir“ diyen Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, “Gün geçtikçe gelişen Festivalin ilk yıllarında sadece film gösterimleri ile konuklarımızı ağırlıyorduk. Oysa ki şimdi festivalde üç bölümde gösterimler yapıyoruz. Birincisi, Türkiye'den filmler, kısa filmler ve belgesel filmler, ikincisi Almanya'dan kısa filmler ve belgeseller ama bu filmler Fatih Akın, Ayşe Polat gibi yönetmenlerin Alman filmleri, fakat çekenler Türk kökenli sanatçılarımız. Üçüncü bölüm olan Avrupa Filmleri Forumu'nda konulu filmleri gösteriyoruz." dedi ve Festivalde bu yıl Avrupa'nın 4-5 ülkesinden emek dünyasını ele alan filmlerin gösterileceğini aktardı. Festival kapsamında sergilerin, panellerin ve workshopların da yapılacağına işaret eden Sıtkı, "Aynı zamanda sosyal sorumluluk gereği 'Festival Okullarda', 'Festival Hapishanede' projelerimiz var. Frankfurt'un 500 kişilik hapishanesinde mahkumlara film izleteceğiz. Aynı şekilde Frankfurt'un lise düzeyindeki okullarında film gösteriyoruz." ifadelerini kullandı.