Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Çukur'a haftanın yorumu: Yamaç'ı Kim Vurdu?

Oca 23, 2019

DiziGazete.com yazarı Dilek Doğu'dan Çukur'a haftanın yorumu: Yamaç'ı Kim Vurdu?

Evet uzun upuzun bir bekleyiş esnasında hep kendi kendimize ve arkadaş çevresinde konuştuğumuz konu oldu bu. Tabii ki diziyi izleyenlerden bahsediyoruz. Ama Genel olarak bu idi kendi aramızdaki sohbet konusu. Yamaç vuruldu kim vurdu. Kimdi de bu kadar şaşırıp hayal kırıklığı yaşadı merak ettik. Peki sizce kim vurmuştu siz kim ya da kimleri geçirdiniz aklınızdan. Onu Selim’in takip edip bulması pek bir anlamlı olmuş. Hele ki çocukluk anıları ile birleşince bu sahne on numara olmuş bence. Zaten şahsen ben böyle eski anılar ile eski zaman ile günümüz arasında gidip gelen dizilere bayılırım. Çok daha güzel ve anlamlı anlar sahneler çıkıyor. Ve nihayetinde bu Selim nasıl bileklerini kesip kurtulmuş öğrendik. Diğer sahneleri de öğrenirsek rahatlayacağız. Düğün sahnesi, paşa nasıl öldü. Mahalle nasıl bu hale geldi. Yeni sezon başından beri bu hep bunlar bende merak uyandırmıştı. Öğreniyoruz artık sanırım yavaş yavaş. Selim –Yamaç kardeşlik işte bu . Yamaç Selim’i Selim Yamaç’ı kurtardı. İkisi de birbirlerine can borçlular desem de bir birlerinin hayatını kurtardıkları için can borcu yok. Ama zaten onlar bir birlerinin canı ciğeri. Vartolu ve Cumali kavga sahnesi o anda sarf ettikleri sözler itiraflar güzel sahne idi. Ama en güzeli İdris babanın oraya gelip onları durdurması idi. Ve Vartolunun elini Cumali’ye uzatıp abi demesi idi. Şimdi Yamaç iyi olacak ve artık bu dört kardeşin önünde kimse duramayacak.

Ve Saadet beklediğim konuşmayı yaptı. Cumali kendine gelir mi bu saatten sonra bilinmez. Amma velakin bir ders çıkaracağı kesin bence. Saadet çatı çatır lafları saydırdı hem Cumali’ye hem kocasına. Aman Saadet bu tavrını bozma aynen devam et. Zaten bu ailenin kadınları çok metanetli. Sultan ana Sena ayrı metanetli .Sanki içerde yatan birinin oğlu birinin kocası değil. Bu ne sabır bu ne metanet helal olsun size.

Aman be İdris baba bu kadar saattir mezarlıkta ne işin var senin. Gitsene karının yanında dursana. Oğluna sessiz sedasız destek ol orada olduğunu anlar Yamaç. Tamam anladık mezarlıkta dua ediyorsun amma velakin şu an yaşam mücadelesi veren oğlunun daha çok duaya ihtiyacı var bence.

Şimdi bu Bulgarlar –Sarılar nereden çıktı. Üç hafta ara verdi dizi yeni yeni tipler türemiş. Hepsi de birbirinden cinsler. Şimdi kara kuzular bitmeden birde bunlar mı çıktı başımıza. Sarı öldü- komutan öldü . İvan kaldı geride. Oda zaten çukurda……Gerçi oda öldü hepsini öldürdü Çeto ama bunların bir devamı gelir mi bilemedim. Bu kadar kolay olmamalı Rus çetesinin temizlenip ortadan kalkması .

Cumali esiyor gürlüyor herkese sürekli racon kesiyor. Sonuç ne olacak merak içindeyim. İdris baba böyle yapmazdı. Dinlerdi herkesi derdini öğrenirdi. O da sözünün üstüne söz ettirmezdi .Amma velakin önce her iki tarafı da dinler eşit davranır adil yaklaşırdı. Ondan sonra Lafının üzerine laf etmeye kalkan olursa cezasını verirdi. Ama Cumali sanki biraz fevri davranıyor. Sadece onun kardeşi vurulmadı. Sadece o acı çekmiyor .Bu arada Cumali demişken bir kez daha sanatçımız Necip Memili’yi tebrik etmeden geçemeyeceğim. Kendisini yıllardır severek takdir ederek takip ediyorum. Ama her rolünde her seferinde beni daha çok şaşırtıyor . Adam oynamıyor yaşıyor. Sanki o Necip değil gerçekten Cumali. İşte bu yüzden yüzündeki her ifade kaşı gözü her yaptığı gerçek. Yıldız’a olan aşkı dahi gerçek sanki. Ne diyelim emeğine yüreğine sağlık . Sevgiler saygılar buradan benden sana sayın Necip Memili . İnşallah bir gün beş dakika dahi olsa tanışır bu saygımızı size de ifade ederiz.

Ah Vartolu nerede ise kendini öldürtecektin. Saadet sana demedi mi sana ölmek yasak diye. Bak hem Çetoyu öldüremedin. Hem onları iyice çileden çıkardın. Bak Ayşe’nin de başını derde sokacaksın. Adam zaten bence Ayşe’ye ilgi duyuyordu. Şimdi ona sığındı . Ayşe onu koruyacak o kesin saklayacak bakacak iyi edecek. Ama ya sonra…..
Aliço ah bebeğim bu sen misin gerçekten. Bu nasıl bir hayal . bu nasıl bir rüya . Çok saçama bir rüya bence. Aliçom sende bir tuhaf geldin gözüme. Şimdi sen değilsin değil mi Yamacı vuran. Bence değilsin. Kim vurdu ya bu Yamacı. Aklımda delice sorular . Tamam Meliha bir işler çeviriyor bunu zaten kaç bölümdür tahmin ediyoruz. Ama sen onlardan değilsin değil mi Aliçom. Hiç sanmıyorum sen kötü olamazsın. Ama aslında bir anda diğer tarafa geçmen aslında hiçbir zaman hasta olmamış olman. Müthiş bir heyecan aksiyon ve ters köşe olurdu. Ama sen gene de kötü olma boş ver sen bizimle kal. Bu bölümde kafamızda ki soruların cevabını alamayacağımız kesin de zaten. Ne ocak canım seyirci zaten üç hafta belemiş birkaç hafta daha beklesin meraktan çatlasın ne olur ki sanki. En fazla bıkar diğer rakip kanala geçer değil mi ne olacak başka. Şimdilik sadık izleyiciler olarak sabırla bekliyoruz bizler. Ama lütfen sayın senaristim sizlerde fazla uzatmadan açıklayın bizlere şu gerçekleri. Koçavalılar mahalleye evlerine dönecek mi. Mahalle eski haline kavuşacak mı. Mahalle sakinleri eski birlik beraberliğine kavuşacak mı. Yamacı kim vurdu İşte tüm merak edilen sorularımızın cevabı maalesef bu hafta olmadı. Aliçom bu arada bu halin bana biraz Davut karakterini anımsattı. Ben bu kadar aradan sonra bazı şeyler sonuca kavuşur diyordum ama olmadı. Daha fazla merakta kaldık. Ne diyelim hayırlısı. Bir iki hafta daha bekleyip izleyip göreceğiz. Bu akşamlık Çukurdan bu kadar yeni bölüm yeni yorumlarda görüşene dek , kendinize iyi bakın sevgi ile kalın.