Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Çukur'a haftanın yorumu: Dostlarım Napolyon ve Sezar

Eki 30, 2018

DiziGazete.com Yazarı Dilek Doğu'dan Çukur'a haftanım yorumu: Dostlarım Napolyon Ve Sezar

Valla bu bölümü yazmaya başlamadan önce geçen bölümden gözüme takılan ama yazmayı atladığım bir nokta vardı onunla başlamak istiyorum.

1- Lunapark sahnesinde çatışmanın olduğu sahneler bence bilgisayar oyunundan alınıp sadece yüzler eklenmiş gibi idi. O adamlar seri şekilde hızla hareket ederken koşmuyor adete havada süzülüyorlardı.

2- Kemal ve abisi Metin yine o lunaparkta ki çatışma sahnesini uzaktan izlerken Metin kardeşimizin ağzından ufak bir küfür kaçıveriyor. Şaşırdım bu nasıl geçmiş. Rahmetli Kemal Sunal çok kullanırdı bu cümleyi filmlerinde Ama RTÜK bu kez atlamış şaşkınım. Neyse zaten şahsen o kadar vurdu kırdı var silahların konuştuğu bir dizide bence çok önemsiz bir ayrıntı. Ayrıca hiçte önemli bir cümle değil. Ama yıllardır RTÜK buna neden takılı kalmış onu maalesef anlayamadım.
Şimdi gelelim yeni bölüm yeni yorumlara:

İlk sahnede gülme krizine girip yazamayacağınm sandım bir ara. Ah be Yamacım ne oldu sana . Taktın o kulaklıkları yine başladın deli deli konuşmaya. Deli gibi bakmaya deli gibi hareket etmeye. Zavallı Kemal ve Metin . Hem varlar hem yoklar Yamaç böyle olunca ne yapsınlar. Ya size ne demeli Salih’çiğim Medet’çiğim . Neydi o haliniz öyle. Birinizin cebinden diğeri bıçak almak isterken . Düştüğünüz pozisyon hiç te hoş değildi zannımca. Sizin gibi iki babayiğit delikanlıya yakışmadı hiç. Ama sonrasında ki asılı kaldığınız dakikalar boyunca konuşmalarınız. Birbirinize maziyi hatırlattığınız anlar çok güzel ve duygusaldı.Yazık hala Saadet öldü mü ölmedi ikileminde yazık Vartolu. Sizin durumunuzda çok parlak değildi yani Cumali bey biraderim . Ve Çeto bey. Ama bu içinde bulunduğunuz sahne bana çok ama çok tanıdık geldi. Size de gelmedi mi. Ben sizin bu sahnenizi testere filminde izlemiştim sanırım. Zincirler ile bağlanan esirler falan . Sanırım güzel bir alıntı olmuş. Ben şahsen beğendim .Ayrıca bu Cumali bey birader ve hasmı Çeto ile arasında ki her diyalog çok iyi bence. Ama ikisinin arasında ki düşmanlık sadece kara kuzular ve Koçavalılar arasındaki düşmanlık değil. Başka bir şey var bence aralarında . Ama ne çok meraktayım.

Yamaç sen ne komik ne alem adamsın . Sen git adamın yatak odasına gir. Yüzüğünü verip benimle evlenir misin de. Sonrada adama iğne yap uyuştur uyut . Uyanırken de çok güzel uyuyordun uyandırmaya kıyamadım demende cabası. Valla günün yorgunluğunun üzerine bu bölüm bire bir geldin. Sağ ol var ol.

Zaten sen hiç rahat durmazsın ki. Gittin birde Cumali biraderimizi ve Çeto kuzuyu kurtardın. Amma en çok Cumali biraderi iğne ile bayıltma sahnesine bayıldım. Haydi onları aldın çıkardın. Mahzun’un yanına gitmen kafa tutman . Aliço gibi konuşman . Mahzun kapıda sen dışarda aldım verdim konuları . Sanki Vartolu Yamaçtan medeti istiyordu aynı sahne idi. Bu aynı sahne tekrarı bir kez daha olmuştu daha önce. Tarih tekrar edip duruyor.

Celasun aramıza geri mi dönüyor sizce de. Artık dönsün o gelsin Meke geriye gelsin . Ben eskisi gibi arkadaş –dost-kardeş –aile olmalarını istiyorum. Amma velakin en çok artık dört kardeşin bir araya gelmelerini istiyorum. Dört kardeş sırt sırta verip şu kara kuzuları mahalleden atmalarını istiyorum. Aslında bence Mahzun daha farklı sanki Çeto ve Ersoy’dan . Onun içinde bir yerlerde bir masumiyet var. İçinde bir acıma bir merhamet var .Ama ne çözmedim sanırım bir iki bölüme belli olur.

Bu Selim Meliha ile oturmuş konuşmuş sohbet etmiş. Acaba neler konuştular. Bir birlerine neler anlattılar. Meliha ona maziden bahsetti mi. İkisinin arasında ki bu yakınlaşma neden . Kafamda delice sorular var. Acaba diyorum ki yok yok demeyeceğim bunu size. Haftaya bir iyice izlemek istiyorum . Bu Meliha ve selim sahnelerini o zaman kesin kararımı verip yazacağım size. Eğer şu anki düşüncelerim hala kafamdan geçiyor ise. . Sizlere de yazıp işte bunu söylemiştim geçen hafta ama yazmamıştım diyeceğim söz. Meliha ve Selim ile ilgili unutmayın.

Selim yavaş yavaş aile ile de konuşmaya başlayıp aralarına karışacak sanırım . Şu an için tabii ki onu hemen affetmezler . Ama ne demişler zaman her şeyin ilacıdır. Oda zamanla yaralarını saracaktır. Tüm aile saracak bu yaraları. Sena bu zaman için de herkesin en büyük destekçisi olacak sanırım. Haydi bakalım Koçavalı ailesi toparlanıp kendinize gelin sizler de artık lütfen biz sizleri bu şekilde izlemek istemiyoruz.

Ah be akşın neden sende toparlanmıyorsun. Başına işler açıyorsun hep. Ama çok şükür o kayın validen çıkmadı bu bölüm en azından. Ama gene yapacağını yapmış seni zincirlemiş kadın. Ne olur sayın senaristim bu işe bir çözüm bulunuz lütfen. Şu kayın valide gelin olumsuzluklar ile dolu sahneler bitsin. İkisi de aynı acıyı yaşamışlar. Bir birlerine destek olarak iyi olmayı yara sarmayı öğrensinler. Bakın yoksa ikiniz de Celasun’u kaybedeceksiniz . Adam sizin gibi delirmek üzere haberiniz olsun hanımlar.

Karaca sende maşallah iyilik meleği oldun çıktın. Hala Celasun’a aşık mısın. Yoksa aklın başına geldi de düzeldin mi. İnşallah ikinci seçenek geçerlidir.
Ersoy’cum çekirge bir sıçrar iki sıçrar üçüncü de böyle ya Yamaca yada Mahzuna yakalanır. Arabayı çektin altına iyi güzel. Ama sen hiç mi düşünmedin bu harcamaları yaparken ben yakalanırsan ne olur diye .Zaten çalıntı araba . Mahzun ve Çeto senden şüpheleniyor. Bunun sende farkındasın. Bu sende ki rahatlık neyin nesi çözemedim. Arkanda kim var sırtını kime dayadın da bu cesaret. Şimdilik sadece Yamaca yakalandın bakalım o seninle neyin pazarlığını yapacak sonuç ne olacak.

Aliçom benim vay be eğer o çantadan tahmin ettiğimiz gibi para çıkar ise çok şey değişir Yamaçlar için. Para onlar için şu an çok önemli ne yapmak isteseler para ama onlarda kuruş yok. Şimdi en azından az da olsa rahata erecekler diye düşünüyorum. Para hala çantada ise tabii ki.

Ve gecenin bence unutulmaz en güzel en önemli sahnesi. Kardeşlik adına ilk kıvılcımın atıldığı an. Cumali elini Vartoluya uzattı. Vartolu onun için canını hiçe saydı. Tamam Cumali oraya Yamaç istediği için gitti. Ama gitti ben azıcık olsa da Cumali biraderi tanıdı isem. Bir Allah’ın kulu ona istemediği bir tek şeyi yaptıramaz. Demek ki Cumali birader istedi gitmeyi . Gitti Vartoluya elini verdi onu kaldırdı. İlk adımlar atıldı zaten zor olan buraya kadar olan kısmı idi. Bundan sonrası kolay diyorum.

Şimdi yeni bölüme sorun olarak ilk öncelik Akşın sanırım . Mahzun ve Çeto henüz onun evde olduğunu bilmese de eğer öğrenir iseler bu iyi olmaz. Bunu hem Celasun’a karşı hem de Koçavalı kardeşlere karşı koz olarak kullanırlar. Malum Cumali ve Yamaç Vartolu ve selim amcaları Akşının . Onun kurtarmak için bayağı bir aksiyona girerler. Celasun zaten kocası. Bakalım gitmişken keşke Saadet’i de alsalar güzel olur idi bence. Bakalım izleyip göreceğiz. İnşallah heyecan artmaya başlar dizide. Bu Akşam güzel idi heyecan vardı . Ama Aliço sahnelerinin daha çok olması talebimiz bilginize sayın ilgililer . Evet ne diyelim bu bölüm için şimdilik bu kadar diyerek kendinize iyi bakın sevgi ile kalın . Yeni bölüm yeni yorumlarda görüşürüz.