Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Ufak Tefek Cinayetler'de heyecan geri döndü!

Mar 25, 2018

Dizigazete yazarı Sibel Doğu 'Ufak Tefek Cinayetler' dizisini yorumladı

Ufak Tefek Cinayetler'e bu tempo lazım

Bu sezon düzenli takip ettiğim tek dizi olan ‘Ufak Tefek Cinayetler’den koca bir 2,5 saat boş boş izlediğimiz yangın bölümünden bu yana biraz sıkılmıştım açıkçası. Ondan sonra gelen Burcu’nun sahte hamileliği, Merve’nin Serhan’ı eve döndürmek için oynadığı hırsız oyunu, elden ele dolaşan çöp poşeti, Oya ve Serhan’ın bırak aşk yaşamayı yan yana bile gelmemeleri derken uzunca bir süre pek hevesli takip etmemiştim diziyi.  Buna karşılık son iki bölümde yaşanan Oya’nın buzhaneye kapatılması konusu nedense diziye karşı eski heyecanımı kazandırdı.  Umarım dizi bu tempoda devam eder.

Her ne kadar Oya’yı oraya kapatanın Burcu olması ‘esas cinayet o gün işlenmişti’ ya da ‘bugünkü cinayetin fitilini o olay ateşledi’ dedirtecek bir olay olmasa da yayınlanan bu son bölümü sevdiğimi belirtmek isterim.  Burcu’nun hamile olmadığını anladığı halde anlamsız yere bunu söylemek için üç hafta bekleyen Oya  sonunda bu bölüm dile gelebildi ve üzerindeki pasiflikten bir parça da olsa kurtuldu.  Oya karakterinin bu kadar pasif olması her izleyici gibi benim de tahammül edemediğim bir mevzu aslında. Yaşadığı haksızlığa rağmen hayata atılıp, okuyup doktor olmuş güçlü kadın figürü olarak gösterilen Oya’nın bayat balık gibi boş gözlerle bakması ekran başındaki bizleri sinirlendiriyor açıkçası. Bunun haricinde bir izleyici olarak benim dayanamadığım bir başka durum da; Merve’nin bu bitip tükenmek bilmeyen Sarmaşık hakimiyeti. Koskoca bir sitenin padişahlık sistemi gibi tek bir kadının iki dudağından çıkacak lafa kalması da giderek abes olmaya başladı.  Aslıhan Gürbüz’ün çok harika bir şekilde canlandırdığı ve entrikalarıyla son dönemin en sevilen karakteri tamam ama bu ‘Sarmaşık’ta benim istediğim dışında bir şey olamaz’ tavırları artık bunaltmaya başladı.

Son bölüme gelecek olursak… Üst paragrafta da yazdığım gibi; Oya’yı buzhaneye kapatanın Burcu olması bence kadınlar arasındaki çatışmayı körükleyecek bir olay değildi. Çünkü; ben Burcu’yu ne bir Sarmaşık kadını olarak görmekteyim ne de bu dört kadınla eşit değerde saymaktayım.   O nedenle  Burcu’nun hamlesinin Oya-Merve-Pelin-Arzu arasında yaşanan olaylara etkisini merakla bekliyoruz.  Ama kabaca tahmin edersek; Oya’nın ölümden dönmenin etkisi ve öfkesiyle artık daha sert adımlar atması sonucu diğer kadınlarla çatışmasının şiddetlenmesi olabilir. Sonuçta; şükür ki Oya Serhan’a karşı da yelkenlerini suya indirdi ve artık ondan kaçmıyor.  Umuyoruz ki;  bu durum gelecek bölümlerde de böyle devam eder.  Zira;  Oya ile bölümlerce yan yana gelmeyen, Merve ile mecburiyetten konuşup odasına çekilen Serhan’ın azalan sahnelerinden sonra Mert Fırat’nin dizinin kadrosunda olduğunu unutacaktık neredeyse.

Oya- Serhan’ın sıkıcı hallerinin bizi bunalttığı bölümlerde nedensiz yere Pelin ve Taylan çiftini sevmeye başladım bu dizide. Özellikle Oya’dan bir Merve yaratmaya çalışan Pelin son birkaç bölümdür favori karakterim diyebilirim.  Bu nedenle Pelin’den cinayete giden yolda da sağlam adımlar bekliyorum.  Ben Oya’nın pasifliğine dayanamayan ve hatta bunu dile getirerek izleyicinin de duygularına tercüman olan Pelin’in, Oya’yı buzhaneye kapatan kişi çıkmasını beklemiştim ancak her ne kadar gereksiz bir karakter de olsa, düğünde yalanının ortaya çıkmaması için bunu Burcu’nun yapması daha doğru bir adımdı.  Burcu ile ilgili de eklemek istediğim bir nokta var.  Arzu ile konuşurken kendisini merdivenlerden atıp, bebeğimi düşürdüm gibi klasik bir yalana başvuran Burcu’nun Arzu tarafından itilmediği ve kendi kendine düştüğü nasıl olmaz da belli olmaz? Burcu kendisini kameranın tam olarak gördüğü bir noktadan aşağıya attı.  Düştüğü sırada Arzu ona dokunmuyordu bile, sadece bağırıyordu. Buna rağmen herkesin ‘kamera kaydı var, Burcu’yu sen itmişsin’ diyip durması biraz saçma bir durumdu. Ama biz bu durumu zamanında Oya’ya atılan iftiraya karşı sessiz kalan Arzu’ya vuran ilahi adalet olarak da adlandırabiliriz. Gerçi; Arzu’yu bu durumdan yine Oya’nın kurtarması da ironik bir durum oldu.

Dizide saçma bulduğum ya da anlam veremediğim bir başka nokta da sorgu sahneleri.  Sorgu sahnesindeki öğretmen, manikürcü kız ve eski arkadaş neredeyse karakterin aklından geçen her noktayı ve detayı biliyorlar. Hadi olayları biliyorsun da; Merve’nin aklından geçen düşünceyi ya da Pelin’in yapmayı planladığı bir şeyi bilmeleri de biraz garip duruyor.

Yeni bölüme dair en çok merak ettiğim detay ise; Merve’nin Tunç ve Burcu ile ilgili kurduğu plan.   Planı ile ikisinden aynı anda kurtulacağını tahmin ettiğimiz Merve’nin bu iki şaşkın karakter ile nasıl bir plan kurguladığını merakla bekliyorum.  Bunca bölümdür kraliçeliğine toz kondurmayan Merve’nin de ilk defa korkmasına neden olan Tunç Hoca’yı tebrik edeceğim ama bölüm sonunda gidip yine Merve’nin yalanına inanınca buna da çok gerek kalmıyor. Edip Hoca’nın dediği gibi haydutlar iyileri bir şekilde avlıyor galiba.  Bunun haricinde boşanma evraklarını imzalayan Merve’nin boşanmamak için yapacağı hamleleri de merakla bekliyorum. Özellikle de; artık Oya-Serhan arasındaki ilişkiyi öğrenip yapacağı hamleleri çok merak ediyorum. Zira; cinayete giden rol esas bu gerçekten de geçiyor olabilir.

 Sibel Doğu Twitter: