Haftanın EDHO yorumu: "Neden Yılmaz"

Kas 15, 2017

Dilek Doğu'dan Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz yorumu:

Kimsesiz Yaşar Ne Kadar Nasıl Yaşar

Bu bölüm namı değer kimsesiz Yaşar’ın (Olgun Şimşek ) muhteşem sesini dinleme şerefine nail olduk. Bu güzel sesi her bölüm dinleriz inşallah. Bu arada kimsesiz Yaşar’ın bir sevdiği olduğunu da öğrendik. Bana kalırsa, Hızır Reis içerden çıkınca bu işi halleder. Yaşar sevdiği kadını bulur ve bu iş mutlu sona ulaşır. İnşallah görürüz böyle güzel bölümü. Bu arada İlyas’ın karşısında oynamasını istediğiniz kadın oyuncu konusunda verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. İnşallah bizlerin hayal ettiği oyunculardan birisi gelir İlyas’a. Mutlu olmak, sevmek ve sevilmek onunda hakkı değil mi?

Yine yeniden Ceylan karakteri abartılmadı mı bu bölüm? Bu nedir Allah aşkınıza? İlyas, Alparslan ve Fahri operasyona gidiyor adam öldürmek için. Eyvallah bu konuda sorun yok, bu dizide bu durum normal amma velâkin Ceylan’ın ne işi var orada? Yapmayın etmeyin, bu kadar olmamalı. Kadın ve çocukları bu kadar ön plana almayalım. Şimdi bazı fanlar geçen bölümde Meryem gitti masaya oturdu diyeceksiniz. Evet, hepiniz haklısınız. Ama bu güne kadar Meryem tehdit etti, adam kiraladı hatta kendisi gitti geçen bölüm masaya tehdit savurdu. Fakat hiçbir zaman çatışmaya gidip eline makineli tüfek alıp ortalığı tarayıp adamları öldürmedi. İster istihbarat olsun ya da başka ne görev olursa olsun. Günümüz dizileri bu kadar örnek alınıyorken kadınları ve çocukları bu kadar ön plana almak olmuyor. Tabi, bu sadece birkaç saat izlediğimiz yarın hangisi var diye beklediğimiz bir dizi.  Ama umalım herkes bizim gibi düşünüp algılasın.

Ben bu Hızır, Tipi, Yaşar ve Enişte’nin hapishane günlerini çok sevdim. Özellikle de Tipi ve Yaşar’ın karşılıklı sahnesi süper olmuştu. Mürsel istediğini yaptıramayınca Tipi’yi şişlediler. Gülsek mi ağlasak mı karar vermesem de, çok güzel olmuştu. Ellerinize kaleminize sağlık. Bir an, Gönül bebeğini düşürecek sanarak korktum ama çok şükür korktuğum olmadı.Emine Hanım bile söz geçiremez iken Gönül’e, Meryem sözünü geçirdi.

Ve sonunda Alparslan kendinden beklediğimiz hareketi yaptı, Hızır Ali’yi bir güzel dövdü. Geçen bölümlerde Alparslan’a yumruk attı, herkes susup konuyu kapattı. Şimdi de İlyas’a laf söyleyip sesini yükseltti. Üzerine bir de Meryem’in evinde Selda ile uygunsuz hareketler de bulundu. Zaten daha ne yapacaktı değil mi? Yedi dayağını oturdu. Valla ne yalan söyleyeyim çok iyi oldu. Bence çoktan hak etmişti zaten. Bu şımarıklık yanına kar kalamaz değil mi? Ama artık lütfen aptalca sevdasın da yanıldığını da anlasın.

Şimdi Hızır Reis’in bahsettiği ve Meryem’i öldürmek isteyen karakter konusuna gelirsek… Siz de  Yılmaz olmasına şok olmadınız mı? Şahsen benim hiç beklemediğim bir adam çıktı. Mürsel, Ekrem’in adamı sanıyorduk. Aslında ben bu karakteri çok ta seviyordum. Yazık oldu üzüldüm. Hem hain olarak hatırlamak istemezdim Yılmaz karakterini. Birde ‘Gladio’ diye bir şeyler söyledi farkına vardıysanız. Anlaşılan dizimize yeni karakterler, yeni heyecanlar geliyor. İnşallah geçen sezonlardaki gibi heyecanlı bölümlerle devam ederiz. Ben şahsen kendi adıma bu bölümü sevdim. Evet belki biraz daha aksiyon dolu soluksuz anlar bekliyordum ama olsun. Son iki bölümde Meryem karakteri oldukça ön planda ve onun üzerinden dönüyor konular. Sanırım çok geri planda kaldığı tepkilerinden sonra bu karaktere yönelme oldu. Ceylan gibi aşırı derecede olaylara karışmadan, uzatmadan, evinin reisi olarak devam etmesi daha iyi olur bence. Ceylan karakterimiz de, biraz daha geri plana alınabilir daha öncede yazdığımız gibi.

Neyse biz gelelim asıl merak ettiğiniz sorunu cevabına.

Şimdi hepimiz ile son sahnede Meryem’in ölmediği konusunda hem fikiriz sanırım. Ona göre devam edelim. Evet bu Yılmaz  ve Mürsel’in tuzağı idi. Takip cihazı vardı arabada. İlyas’lar bu tuzağa düştüler ama kurtuldular. Fakat şu ayrıntıyı atlamayalım. İlyas’lar sadece arabalarını terk ettiler. Takip cihazı onlarda. Meryem’i buldular, son anda gelip onlar Yılmaz’ı vurdu. Büyük ihtimal ile de İlyas vurmuştur.  Ama neden Yılmaz? Ben Meryem’in tuzağa düşmesinden çok bu sorunun cevabını merak ediyorum. Daha önce de; Özer, Ünal Bey’e ve masaya ihanet etmişti. Şimdi de Yılmaz… Oysa Ünal Bey son derece zeki bir adam. Hep mi onu buluyor bu hain adamlar ve o anlamıyor. Ya ben de bir yanılma algılayamama hatası mı var? Ya da bu işin içinde çok daha büyük işler var. Tüm bunlar ne? Bu Gladio örgütü kim? Ortaya çıkacaklar mı yoksa bu ana kadar olduğu gibi gizlice mi halledecekler işlerini? Kafamızda yine bir sürü soru işreti ile bölüm bitti maalesef.

Ah keşke şu özetler olmasa, özetlerin yerinde de yeni bölüm olsa ve 1 saat daha fazladan yeni bölüm izlesek. Ama işte o zaman hem sanatçılarımız hem senarist ve yönetmen hem de tüm ekip sanırım isyan ederdi. İşte bu yüzden ben hayalimden vazgeçiyorum hemen. 

O zaman ne diyelim önümüzdeki hafta Salı akşamı yeni bölüm ve yeni yorumlarda buluşana dek kendinize iyi bakın sevgi ile kalın.